]אחד השלבים הקרטיים בעת בניית אתר חדש הוא בחירת חברת בניית אתרים שתתאים לצרכים שלך. בתחום קיימות חברות בניית אתרים רבות, ולפעמים המבחר עלול להיות מעט מבלבל. במאמר זה ננסה לסייע לך בבחירת חברת בניית אתרים שתאפשר לך להפוך את אתרך למקור משיכה לתנועת גולשים וללקוחות עבור העסק שלך.

טכנולוגיות בסיסיות

ניתן להבחין בין שתי טכנולוגיות עיקריות המשמשות כיום לבניית אתרים, וההבדלים בינהן הם גדולים ביותר.

הטכנולוגיה הראשונה המשמשת לצורך בניית אתרים נקראת HTML, ראשי תיבות של Hyper Text Markup Language. זוהי בעצם שפת סימון המאפשרת לבונה האתר להגדיר מה יופיע על גבי מסך הגולש. השפה מאפשרת ליצור טבלאות, להגדיר עיצובים לטקסט, להציג תמונות ולמקם קישורים אל דפי מידע נוספים. כיום, שפת ה-HTML היא למעשה הסטנדרט של האינטרנט, וכל האתרים ברשת מבוססים על שפה זו. על מנת לקרוא אתרים הכתובים ב-HTML יש צורך בתוכנה הנקראת דפדפן (Browser) המאפשרת להפוך את השפה אותה כתב המתכנת, לאתר אותו אנו רואים בעת שאנו גולשים. הבעיה העיקרית בשפת סימון זו היא העובדה כי היא איננה דינאמית, ודפים שנכתבו ב-HTML בלבד לא יכולים להכיל תוכן דינאמי, מה שמקשה על יצירת אתרים המגיבים להתנהגות הגולש (אתרים אינטראקטיביים).

הטכנולוגיה השניה אותה כדאי להכיר היא טכנולוגיית פלאש (Flash) של חברת אדובי (Adobe). זוהי טכנולוגיה המאפשרת בניית אתר אינטרנט אינטראקטיבי, טפסים ואף סרטוני אנימציה, תוך שמירה על דגש וויזואלי מאד. השפה מאפשרת ליצור אתר שלם בתוך קובץ פלאש, מה שמאפשר בניית אתרים מאוד יפים ומושכים.

החשיבות של נושא טכנולוגיית בניית האתר בעת המחשבה על קידום אתרים היא בעובדה הפשוטה שלמנועי החיפוש יש כיום בעיה עם אתרים המבוססים על טכנולוגיית פלאש. הסיבה לכך היא פשוטה - מאחר ובאתר שנבנה אך ורק בטכנולוגיית פלאש כל האתר נמצא בעצם בקובץ אחד, ולתכנים השונים הנמצאים בתוך קובץ הפלאש אין בעצם כתובת חיצונית, כלומר כתובת המאפשרת לגולש להגיע ישירות אל תוכן מסויים באתר.

מצד שני, לא צריך לפסול את הפלאש בצורה מלאה! כל עוד מתייחסים אל הפלאש בעת בניית אתר בדומה לתמונה פשוטה, אז בהחלט ניתן למקם יחידות פלאש בתוך האתר, כל עוד הניווט באתר אינו בפלאש ולכל דף באתר יש כתובת חיצונית (URL) ייחודית.

בניית אתרים דינמיים

על מנת לפתור את בעיית חוסר האינטראקטיבטיות של אתרי ה-HTML, נבנו שפות תיכנות שנועדו להכניס תוכן דינאמי אל דפי ה-HTML הסטאטיים. חשוב לזכור - גם האתר הדינאמי ביותר עדיין יהיה מבוסס על טכנולוגיית HTML בבסיסו! שפות התיכנות מאפשרות למתכנת לשנות את תוכן הדף בעת שהגולש מבקש לצפות בו או אפילו תוך כדי שהגולש צופה בדף.

צריך להפריד בין שני סוגים עיקריים של טכנולוגיות ליצירת אתרים דינמיים - טכנולוגיות "צד שרת" וטכנולוגיות "צד לקוח".

שפות תכנות צד שרת

טכנולוגיות צד שרת הן בעצם שפות תכנות הרצות על השרת בכל פעם שהגולש מבקש דף. בכל תנועה של הגולש באתר הוא מעביר אל השפה נתונים על המידע המבוקש על ידו (נתונים הנקראים פרמטרים), והשרת מחזיר אל הגולש דף HTML הכולל תוכן בהתאם לפרמטרים ששלח הגולש. בצורה זו, לדוגמא, אם הפרמטר אותו העביר הגולש הוא מספר סידורי של מאמר, אז השרת ידע להחזיר עבורו קובץ HTML הכולל את המאמר הרצוי.

שפת התכנות הראשונה שמשתמשת בשיטת "צד שרת" לצורך בניית אתרים היא שפת ASP של חברת מיקרוסופט. שפה זו דורשת אחסון אתרים על גבי שרתים המשתשמים במערכות הפעלה של חברת מיקרוסופט. לשפת ASP קיים דור מתקדם הידוע בשם ASP.NET, שם השתנתה השפה בצורה משמעותית.

שפת התכנות השניה ההמשתמשת בשיטת "צד שרת" היא שפת PHP. שפה זו דורשת אחסון אתרים על גבי שרתים המשתמשים בטכנולוגיית לינוקס (Linux).

קיימות שפות תכנות נוספות בהן נעשה שימוש בעבר, כמו לדוגמא שפת ה-Perl, אך במאמר זה אני לא אעסוק בשפות אלו מאחר והשימוש בהן לצורך בניית אתרים מצומצם מאד כיום.

חשוב לדעת - מבחינת קידום האתר אין הבדל בין אתרים הכתובים ב-ASP או ב-PHP! אתר הבנוי ב-PHP לא יקודם טוב יותר מאתר הבנוי ב-ASP, מאחר ובסופו של דבר שתי השפות יוצרות HTML אותו רואים מנועי החיפוש, ולכן השאלה היא איזה קוד נוצר בסופו של דבר ולא מי יצר אותו.

הדבר אינו נכון לגבי אתרים שנבנו בשפת ASP.NET. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהשפות הוותיקות יותר (ASP ו-PHP) עובדות בשיטה בה המתכנת מעלה אל השרת את הקוד אותו הוא כתב, ואז כאשר גולש מבקש לראות דף, התוכנה "מריצה" את הקוד בכדי להציג את הדף. בשיטה זו כל הקוד של האתר נמצא על השרת, כך שמקדם אתרים המעוניין לבצע שינויים באתר יכול לעשות זאת באמצעות קבלת גישה ישירה אל השרת (גישת FTP). הדבר אינו נכון לגבי ASP.NET. בשפה זו חלק מן הקוד נמצא אצל המתכנת ולא על השרת. מה שנמצא על השרת הוא גירסה של הקוד שעברה "תרגום" לשפת מכונה, כך שהקבצים הופכים למהירים יותר, אך בלתי קריאים לבני אדם. על מנת לבצע שינויים בקוד לא מספיקה גישת FTP לאתר, ונדרשת גישה אל קוד המקור, שנמצא אצל המתכנת. עובדה זו מגבילה מאד את יכולתו של מקדם אתרים לבצע את הפעולות הנדרשות באתר כזה.

שפות תכנות צד לקוח

טכנולוגיות צד לקוח הן שפות המולבשות על גבי קוד ה-HTML שנשלח אל הגולש, והן מאפשרות ביצוע פעולות גם לאחר שהדף נשלח אל הגולש במלואו, ומאפשרות לדוגמא לדף "להגיב" על פעולות הגולש.

הטכנולוגיה הראשונה שמאפשרת יצירת דינמיות ואינטראקטיביות באתר היא שפת ה-JavaScript. שפה זו מבוססת על שפת ה-Java של חברת Sun. שפה זו מאפשרת להוסיף לקוד ה-HTML פעולות המתבצעות לאחר שהדף כבר נשלח אל הגולש, כמו להגיב על פעולות עכבר או שינוי התמונות המוצגות על הדף. טכנולוגיית JavaScript מאפשר ממש שיכתוב של קוד הדף בזמן אמיתי תוך כדי עלייתו או בעקבות פעולות הגולש.

טכנולוגיה נוספת התופסת תאוצה בשנים האחרונות היא טכנולוגיה בשם Ajax. טכנולוגיה זו משמשת לצורך בניית אתרים דינמיים בהם מועברות כמויות מידע קטנות באופן רציף בין השרת לבין הדפדפן של הגולש "מאחורי הקלעים", כך שנוצר דף המגיב במהירות לפעולות הגולש. בשיטה זו אין צורך לטעון מחדש את כל הדף בכדי לרענן נתונים המופיעים בו.

הבעיה עם טכנולוגיות צד לקוח, ובמיוחד עם טכנולוגיית Ajax, היא העובדה שהכתובת של הדף מביאה את הגולש אל מצב התחלה, ואין אפשרות להביא את הגולש ישירות אל מצב שעודכן על-ידי Ajax. בניית אתרים מסוג זה יוצרת בעיה דומה לבעיית ה-Flash עבור מנועי החיפוש, מאחר וניתן לבנות למעשה אתר שלם ב-Ajax בו תהיה רק כתובת אינטרנט (URL) אחת, ולא תתאפשר גישה ישירה אל דפים ספציפיים באתר.

להצעת מחיר ופרטים 073-2240000
שלחו לנו מייל info@seoisrael.co.il