הבלוג של SEO ישראל

סיכום של עדכון מיידיי בגוגל

גוגל ביצעו סביב ה-1 במאי 2010 עדכון לאלגוריתם הדירוג שלהם שקיבל את השם עדכון מיידיי (Mayday). על-פי גוגל, מדובר באלגוריתם שכבר עבר בדיקות נרחבות, ואין מדובר בבדיקה זמנית. עוד נאמר כי מדובר בשינוי בדרך בה גוגל מדרגת את האתרים, ולא מדובר בשינוי באינדוקס או בדרך בה גוגל סורק את הרשת.

המשמעות העיקרית של השינוי האלגוריתמי הוא ניסיון של גוגל לגרום לאתרים איכותיים יותר להופיע עבור חיפושי long tail, כלומר עבור חיפושים מרובי מילים (שלוש מילים או יותר) המבוצעים על ידי הגולשים. אתרים שנפגעו בעקבות עדכון מיידיי לא נפגעו בכמות הדפים הסרוקים שלהם, אלא בדירוג אותו מקבלים דפים אלו. בעלי אתרים שנפגעו כתוצאה מאלגוריתם מיידיי דיווחו על ירידה חדה בכמות התנועה שהם מקבלים כתוצאה מחיפושי זנב ארוך, עד כדי דיווחים על 90% מהתנועה שנעלמה (למרות שרוב הדיווחים היו על ירידה של בין 5% ל-20% בתנועה).

השינוי השפיע בעיקר על אתרים גדולים ואיכותיים המורכבים מדפים רבים, שבכל דף סופי יש מעט מידע באופן יחסי (לדוגמא, דף מוצר בודד באתר מסחר אלקטרוני). מה שמאפיין דפים אלו הוא שאין אליהם כמעט קישורים, אין בהם כמעט מידע ייחודי והם נמצאים במרחק מספר רב של קליקים מדף הבית.

אגב, כדאי לציין כי כנראה שלא מדובר באלגוריתם שמטרתו לחפש אתרים המבצעים קידום אתרים "לא חוקי" – האתרים שנפגעו היו בעיקרים אתרים שהשתמשו בשיטות קידום אתרים "חוקיות".

מבדיקות כלליות שערכתי, נתקלתי בנתונים סותרים לגבי השאלה האם העדכון הופעל בצורה מלאה גם בגוגל ישראל. חלק מהאתרים שחשבתי שאמורים להיפגע מעדכון מסוג זה לא נפגעו, אך בכל זאת ראיתי שינויים באתרים אחרים, כך שהתשובה לשאלה זו עדיין פתוחה. אז אם יש לכם אתר עם דפים רבים, אשמח אם תגיבו ותספרו על התנהגותו בעקבות עדכון mayday.

נשארים בלופ

הרשמו לניוזלטר שלנו ועדכונים חמים, מדריכים וטיפים מאנשי המקצוע המובילים בארץ אצלכם במייל, ללא ספאם וללא הטרדות.

אורן שץ
אורן שץ
אורן שץ הוא המייסד ויו"ר חברת אס.אי.או ישראל. אורן הוא מומחה קידום אתרים מן המובילים בארץ, עם מעל 16 שנות נסיון בנושאי שיווק באינטרנט, קידום אתרים ופיתוח בארץ ובחו"ל. אורן מרצה בכנסים וסמינרים בנושא קידום אתרים ושיווק באינטרנט, ומהווה כתובת ראשונה לכל שאלה הדורשת מומחה קידום אתרים רציני.

5 תגובות

 1. ובכן, לדעתי השינויים שאנו צופים כרגע יכולים להיות מכה עדכונים שבוצעו זה אחר זה… הרי שחוץ מ-mayday , עודכנו פרמטרים שרצים על אלגוריתם החיפוש שנועדו לאתר ספאם ביטויי מפתח, וספאם קישורים ולחסל אותך מה שגרם לריקודי גוגל משמעותיים ולתופעה של (דומיינים בעברית שעפו).

  עם זאת אתרים גדולים שאני בדקתי, שחשבתי שדווא יפגעו כתוצאה מהפרמטרים האלה לא נפגעו כלל, עכשיו גם מדובר על העדכון של mayday , שנועד לשפר דירוגים בלונג טייל.. (לא שמעתי עליו עד עתה) אז אי אפשר לדעת האם הטמיעו אותו וכל השינויים שאנו רואים הם כתוצאה מהשיפור הזה… או כתוצאה מהפרמטרים שנוספו..

  רק ניסויים ומחקרים רחבים באמת ולאורך זמן יכולים להניב לנו תשובה יותר מדויקת..

 2. גוגל הרימו את הכפפה, ובאמת הזינו עדכון שאמור להעלות את הרף או רמת הסף בכל הנוגע לאיכות התוכן. אתרים שנפגעו בתהליך כנראה שהיו פחות איכותיים, שחושבים על זה אם אתרים מסוימים נזרקו אחורה כלומר אחרים נזרקו קדימה, יכול להיות שעל פי מדדי האיכות של גוגל אותם אתרים נחשבים איכותיים יותר, מכיוון שהאלגוריתם הזה משפיע ישירות על דירוג האיכות של התוכן, משמע התוכן הוא העיקר וישנו פחות דגש על קישורים נכנסים וכו'.

  סה"כ העדכון הזה מהווה עוד צעד אחד בשרשרת של צעדים שנועדו בעיקרם להרים את רמת האיכות והניקיון באינטרנט, אני צופה שבעתיד הלא רחוק האינטרנט בהחלט יהיה מקום מעט נקי יותר ואותם אתרים שאין להם ערך ממשי לגולש יעלמו מארסנל הנשק של מקדמי האתרים בארץ ובעולם.

 3. אני לגמרי מבין את העדכון:
  איזה סיבה יש לגוגל לתת "כח" לעמודים הכי פנימיים שהם עם תוכן מינימלי?
  אגב – אני בטוח שהדבר השפיע הרבה יותר על אתרים העוסקים בקידום "פחות לגיטימי" שיצרו מספר מטורף של עמודים.
  מה שאותי מעניין אם גוגל יכולים לעלות על אתר כמו celebs.il-il.com שפשוט גונב תוכן מאתר אחר…
  אם לא – זה הבלאק הט הכי פשוט שיש.. ואולי בכלל זה וייט הט?? הרי יש רק לינק לכתבה בלי גניבת החומר..
  כל האתר נראה לי פועל לבד (העתק הדבק וזהו)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד קצת ואתם בדרך לקידום אתרים טוב יותר

מלאו את כל הפרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי. 
רוצים לדבר איתנו על נושא אחר? צרו קשר מכאן