הבלוג של SEO ישראל

מנוע החיפוש החדש של פייסבוק – האם באמת לזה חיכינו?

אמנם לא הייתי שם, אך אני מניח שביום מסיבת העיתונאים של פייסבוק (ה-15 בינואר 2013), נפתחו בקבוקי השמפניה במשרדי גוגל, ובעוד מניית פייסבוק מאבדת גובה הם חגגו את ההודעה שמשמעותה בפועל הינה שמירת המונופול של גוגל בתחום החיפוש. אמנם מדובר בגירסת ביטא, ואני מניח שיהיו במנוע עוד שיפורים רבים, אך בשלב זה מדובר בכלי חיפוש נחמד, ולא הרבה מעבר לכך.

אז מהן הבעיות במנוע החיפוש החדש?

מנוע החיפוש החדש של פייסבוק אינו מהווה איום משמעותי על השליטה של גוגל. המנוע יעמוד בפני מספר בעיות עיקריות:

 1. סוגי היישויות – מנוע החיפוש של פייסבוק יכול לתת תוצאות חיפוש המבוססות על היישויות הקיימות במערכת, כלומר אנשים, חברות, מקומות, תמונות וסרטוני וידאו. הבעיה העיקרית היא שלא קיימות יישויות חשובות כגון "מידע" (למי שמחפש מידע אודות נושא כלשהו), "מוצר" או "שירות" (למי שמעוניין לרכוש מוצר או שירות כלשהם), חסרות עוד ישויות רבות אחרות (לדוגמא: "עבודה", "דירה", "דומיין" וכו'). אין מה לעשות, רוב החיפושים שלנו כיום הינם חיפושי מידע או חיפושים מסחריים, ושם גם נמצא הכסף של המפרסמים. האם המנוע החדש יוכל לענות על שאלות כגון "סכיני שף שחברים שלי קנו וגם אהבו?"
 2. סנטימנט – אם עשיתי לייק על דף בכדי להשתתף בתחרות, או שעשיתי צ'ק אין במסעדה, האם זה אומר שנהנתי מהמוצר או מהמסעדה? האם מדובר באמת בהמלצה? מאחר ומגוון הפעולות אותן יכול גולש בפייסבוק לבצע הוא מצומצם (לייק או לא), לא קיימת אפשרות לפייסבוק לזהות את הסנטימנט של הגולש כלפי האובייקטים השונים (אהבתי מאד או שנאתי מאד). אם הכוונה של פייסבוק היא לנסות לזהות את הסנטימנט מתוך הערות הטקסט, אז כדאי לזכור כי זיהוי סנטימנט ידוע כאחת הבעיות הקשות של עולם עיבוד המידע. כאשר מישהו כותב על מסעדה מסויימת כי היא "מסעדה לפנים" – למה המנוע יחשוב שהוא התכוון? כמובן שהמצב הופך למסובך עוד יותר בשפות שאינן אנגלית.
 3. כמות המידע – מנוע החיפוש החדש של פייסבוק מוגבל בסופו של דבר למידע הקיים כבר בפייסבוק, שהוא אמנם רב, אך בסופו של דבר מהווה שבריר קטן מתוך סך המידע הקיים כיום ברשת. בשל כמות המידע המצומצמת העומדת לרשות פייסבוק, המנוע לא יוכל להיות מנוע מסחרי לחיפושי עומק אחר מידע או לקבלת החלטות מסחריות. בכדי להפוך את החיפוש לשימושי, פייסבוק תאלץ לצאת ולאסוף מידע ממקורות חיצוניים, ולפחות כרגע לא נראה שזה הכיוון של מנוע החיפוש החדש.
 4. מידע אמיתי – איכות החיפוש במנוע החיפוש החדש תלויה בכך שהגולשים הינם גולשים אמיתיים (כיום כמות גדולה מאד של גולשים ברשת אינם גולשים אמיתיים), ושאותם גולשים יכניסו מידע אמיתי ועדכני אודות עצמם למערכת (הגולשים לא מכניסים את כל המידע אודות עצמם, ולא כל מידע שהם מכניסים הוא אכן אמיתי). בכדי שהמנוע יהיה ממש יעיל, על הגולשים לומר על עצמם את האמת, את כל האמת ורק את האמת, וזוהי דרישה בלתי סבירה. בנוסף צריך לחשוב על בעיית המידע המלאכותי (ספאם) שעלול להיווצר ברשת החברתית – כמו שגוגל צריך להילחם באתרי ספאם ובמידע שאינו איכותי, גם פייסבוק תמצא את עצמה נלחמת בבעיות דומות.
 5. מי החברים שלי – כיום החברים שלי בפייסבוק מאד מגוונים, ואין בינהם הפרדה מסודרת. זה שהאחיינית שלי אוהבת את דורה, לא צריך להשפיע על תוצאות החיפוש שלי. בכדי לקבל תוצאות טובות, צריך יהיה לבנות חיפושים שיפלחו את החברים, שלא כולם מספקים מידע מספק אודות עצמם. אם החברים שלי אוהבים חומוס, האם זה אומר שאני אאלץ לקבל המלצות על חומוסיות מעתה ועד עולם גם אם אני אלרגי לחומוס?
 6. כמה חברים יש לי – גם מספר חברים גדול יכול לגרור בעיות (חברים שאינם באמת חברים אלא בעצם מכרים במקרה הטוב). גם מספר חברים קטן יכול לגרור בעיות (גודל מדגם קטן מדי גורר מצב בו כל חבר משפיע בצורה לא פרופורציונאלית). איכות התוצאות תהיה תלויה מאד בכמות חברים שאינה קטנה מדי ואינה גדולה מדי. סביר שבעיה זו תגרור את פייסבוק לכלול בשיקוליה גם מידע שיגיע מאנשים שאינם חברים שלי כלל, מה שיחליש את איכות התוצאות במנוע.
 7. פרטיות – לא כל המידע בפייסוק ציבורי, ולכן לא כולו ישתתף בחיפוש. מצד שני, רבים יתחילו למצוא את המידע שלהם מופיע בתוצאות חיפוש של אחרים, מה שעשוי לפגוע בפרטיות שלהם. במצב מסוג זה, עלולה להיות נהירה להגברת אמצעי הפרטיות, עד כדי מחיקת מידע בכדי למנוע את מציאתו או השתתפותו בחיפוש.
 8. קידום לייקים – סביר שמנוע החיפוש החדש יגרור בעקבותיו דור של מקדמי לייקים, שתפקידם הוא לרכוש בדרכים כאלה ואחרות אוהדים ולייקים לעסקים או אנשים אותם הם מקדמים, בכדי לשפר את מיקומם בתוצאות החיפוש של המנוע החדש. אם בעולם קידום האתרים (SEO) חיפשנו כל הזמן קישורים מאתרים סמכותיים, אז מקדמי הלייקים יחפשו לייקים מאנשים סמכותיים. אני אהמר על השם החדש של המקצוע – SSO – Social Search Optimization.

אז לסיכום…

אם מסתכלים על מנוע החיפוש החדש של פייסבוק, אז למעשה מדובר לכל היותר בשיפור של מנוע החיפוש הפנימי המוכר של פייסבוק, שלאורך השנים הציג יכולות מוגבלות ביותר. בהחלט שיפור נחמד, וסביר כי משתמשים רבים יהנו ממנו וישקיעו זמן בלהתנסות בו, אך מנוע החיפוש רחוק מלהיות אירוע פורץ דרך ומשנה סדרי עולם בקנה מידה אינטרנטי, וסביר שהוא לא ישפיע על הכנסות החברה מפרסום בצורה משמעותית. אפילו פייסבוק הודו שבמקרים רבים הם פשוט יעבירו את החיפוש של הגולש אל מנוע החיפוש בינג…

ובכל מקרה – אולי כדאי לפייסבוק לשנות את השם הנורא שהם בחרו למנוע החיפוש שלהם? Graph Search זה כל כך לא סקסי…

נשארים בלופ

הרשמו לניוזלטר שלנו ועדכונים חמים, מדריכים וטיפים מאנשי המקצוע המובילים בארץ אצלכם במייל, ללא ספאם וללא הטרדות.

אורן שץ
אורן שץ
אורן שץ הוא המייסד ויו"ר חברת אס.אי.או ישראל. אורן הוא מומחה קידום אתרים מן המובילים בארץ, עם מעל 16 שנות נסיון בנושאי שיווק באינטרנט, קידום אתרים ופיתוח בארץ ובחו"ל. אורן מרצה בכנסים וסמינרים בנושא קידום אתרים ושיווק באינטרנט, ומהווה כתובת ראשונה לכל שאלה הדורשת מומחה קידום אתרים רציני.

6 תגובות

 1. אורן מאמר מצוין
  נגעת בנקודות החולשה והוספת לי אפילו עוד כמה שלא חשבתי עליהם.
  גם אני סבור שלא מדובר בגוגל קילר אבל לדעתי בהחלט מדובר ביריב ראוי
  לגוגל מקומות ובחיפוש אחר עסקים.

 2. אני חושב שבשלב זה לא ניתן לראות את המנוע החיפוש של פייסבוק כמתחרה של גוגל.
  מדובר במשהו שהוא יותר אפלקיטבי, שמאפשר לך לתשאל כמשתמש את המידע אשר נגיש לך בפייסבוק בצורה הרבה יותר רחבה, מהירה ופשוטה.
  יש גם שוני מאוד גודל מבחינת ארכיטקטורת המידע, המידע של פייסבוק הוא גרף סכמתי עם מבנה מאוד מוגדר, בניגוד למידע של גוגל שהוא יותר חופשי. בשל כך החיפוש של פייסבוק מאפשר לתשאל את הקשרים בין יישויות והתכונות שלהן בצורה מאוד מדויקת.
  בניגוד לגוגל (אם מתייחסים לחיפוש הכללי) בו אנחנו מקבלים תוצאות של עמודים שונים באינטרנט ע"פ אלגורתימים של ניתוח טקסט חופשי בעיקר (למרות שפרויקטים כמו schema.org מנסים לעשות יותר סדר בבלאגן), ורמת הקישוריות והאמינות של עמוד.
  כך שגם המנוע של פייסבוק יכול לעשות דברים שגוגל כיום לא יכולים לעשות, אך כפי שכתבתי, אני חושב שנכון לעכשיו אין בינהם יותר מידי חפיפה כך שבזמן הקרוב המנוע חיפוש של פייסבוק לא ישפיע יותר מידי על שירותי החיפוש באינטרנט, על עולם הפרסום או תחום ה SEO.
  אני כן חושב שבדומיין שלו, החיפוש של פייסבוק הוא מאוד מעניין ובעתיד הלא רחוק, אנחנו נראה איך משתמשים בו לניתוח ומחקר של קבוצות משתמשים ואפליקציות חברתיות חכמות יותר.

 3. אורן מאמר מעולה.

  אני רוצה לומר קודם שפייסבוק ציינה שהמנוע אינו בא להחליף או להתחרות במנוע חיפוש של גוגל. אלא הוא התחלה של בניית מנוע חברתי.

  לדעתי המנוע הזה הוא רעיון טוב (וייתכן שמהווה פיילוט שמתבונותיו יבנה בעתיד המנוע שיתחרה בגוגל שכולם מחכים לו). אין ספק שיהיו לו בעיות ניצול מלאכותי כפי שציינת ובעיות נוספות.

  אבל מבחינה חברתית וחווית שימוש הוא כלי מתבקש בפייסבוק ולעניות דעתי יהיה משמעותי יותר ככל שפייסבוק ילמדו כיצד לעצב אותו והגולשים ילמדו כיצד לנצל אותו.

  אם נעזוב רגע את ההיסתכלות במבט המסחרי ונתרכז במבט החברתי יש כאן משהו מעניין.
  לדוגמא, אני כחובב כדורסל וקבוצת הלייקרס, צפיתי אתמול בערב במשחק לבדי מכיוון שחברי הקרובים ביותר מתעניינים בכדורגל יותר מבכדורסל. באמצעות הכלי הזה יכול הייתי בקלות לגלות מי מחברי הנוספים או ממכרי (הדרג השני והשלישי של החברים שלנו בפייסבוק) גם חובב כדורסל nba ואת הלייקרס. כך היה ביכולתי ליצור קשר חברתי ולצפות איתו ביחד או לפחות להתכתב על כך בפייסבוק – וזה ברמה חברתית דבר יפה ביותר. (אגב ברגע שאנשים ימצאו בזה את היתרון, אנשים ירצו לשתף יותר פרטים ותחביבים על עצמם)

  אותו דבר לגבי אנשים שהתחביב שלהם הוא לשתות וויסקי או לעשן סיגרים, יתכן וזה יכול לעניין אותם אם מישהו מהמכרים שלהם גם שותף לאותו תחביב וכך יוכלו ליצור קשר על בסיס המכנה המשותף שכעת גילו.

  או שאני מתכנן לטוס לחופשה בברצלונה ומחפש חברים שכבר היו בברצלונה, לקבלת המלצות וצפייה בתמונות.

  אני חושב שלישראלים זה אולי יראה חלש חיפושים כאלה, אבל זה יותר משמעותי במדינות גדולות בהן אנשים מחפשים יותר ליצור חברויות על בסיס מכנה משותף. וחיפוש "חבר למסעדה" מקובל יותר מכאן.

  עכשיו מבחינה מסחרית – לדעתי בכל אחד מהדוגמאות האלו עסקים או חברות מסחריות יוכלו לפרסם לפי מילות מפתח כפי שהן עושות בגוגל.
  ההבדל הוא שאנשים לא מחפשים בפייסבוק והדרך של פייסבוק לגרור חיפוש אקטיבי שיאפשר הצגת מודעות רלוונטיות הוא בעזרת כלי כזה.

  למשל, עסק שמוכר סיגרים או וויסקי יוכלו להשתלב בתוצאות החיפוש בצורה כלשהיא. אפשרות מסויימת היא שברגע שפייסבוק יזהה את ה"מכנה המשותף" אותו אני מחפש עם חברי, הוא יציג מודעות פרסום רלוונטיות למכנה המשותף שהוא בעצם מילת החיפוש שתוגדר ע"י המפרסם.

  לדעתי מה שפייסבוק מנסה לעשות הוא לצמצם את הפער הגדול בפרסום מול גוגל שהוא הרי הסטייט אוף מיינד של הגולש בזמן הגלישה. המודעות שמופיעות בטיים ליין ובפיידס הן בעלות אחוז הקלקה נמוך בגלל שהגולש אינו בסטייט אוף מיינד של חיפוש.

  אבל, אם הגולש יבצע חיפוש אקטיבי על משהו שניתן לפרסם עליו יתכן והוא בסטייט אוף מיינד הנכון לקבלת פרסום והיענות אליו. כך פייסבוק תוכל להציג פרסום רלוונטי לא רק למאפיינים של הגולש אלא למאפיינים של החיפוש שלו.

 4. היי אורן,
  פוסט מעולה – לעניות דעתי אני לא חושב שפייסבוק בכלל מסוגלת להתקרב לרמת התוצאות של גוגל – בעוד גוגל עכשיו עובדת על רכישת וויז בדיוק בשביל להרחיק אותה מעוד מידע שקיים על מליוני משתמשים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד קצת ואתם בדרך לקידום אתרים טוב יותר

מלאו את כל הפרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי. 
רוצים לדבר איתנו על נושא אחר? צרו קשר מכאן