הבלוג של SEO ישראל

האם קידום אתרים שלילי עובד?

אחד הנושאים המטרידים ביותר מקדמי אתרים בתקופה האחרונה היא השאלה האם קידום אתרים שלילי עובד או לא? או במילים אחרות, האם ניתן לבצע פעולות קידום אתרים שיפגעו במיקומים של אתר שאינו שלך?

המדיניות הרשמית של גוגל היא די ברורה – קידום אתרים שלילי לא אמור לעבוד. הרי הבעיה כאן היא די בסיסית – במידה וקידום אתרים שלילי יכול לפגוע באתר, אז מתחרה אחד יכול לבצע קידום אתרים שלילי על כל מתחריו, ולפלס לעצמו את הדרך אל הפיסגה. אך האם המדיניות של גוגל באמת מתקיימת? האם באמת לא ניתן לבצע קידום אתרים שלילי?

מקדמי אתרים המתמחים בתחום קיצוני שקיבל את השם Google Bowling יוכלו לספר כי דעתם בנושא זה שונה, וכי ניתן למעשה לבצע קידום אתרים שלילי באמצעות שימוש בטכניקות קידום המוגדרות כפסולות על ידי גוגל על האתר של המתחרה שלך. תחום הקידום השלילי הוא ענף שהתפתח מתוך תחום הקידום השחור (Black Hat SEO) שעיקרו ביצוע פעולות קידום אתרים המוגדרות על ידי גוגל כמניפולציות שמטרתן לשנות את תוצאות החיפוש בצורה שאינה הוגנת.

לאורך השנים, כאשר נשאלתי האם לדעתי באמת יש אפשרות לבצע קידום שלילי, אמרתי כי לדעתי העמדה של גוגל הינה הגיונית, וכי לא הגיוני שניתן יהיה לגרום נזק לאתר מבחוץ.

מתקפת קידום אתרים שלילי על אתר seoisrael

בלילה שבין יום ד', ה-9 בפברואר לבין יום ה' ה-10 לפברואר, הועמדו הנחות היסוד שלי למבחן. בלילה זה בוצעה מתקפת קידום אתרים שלילי על האתר שלנו (seoisrael.co.il) שעיקרה שימוש בכלי אוטומטי הפותח פרופילים פיקטיביים בפורומים, ומייצר בצורה זו כמות קישורים גדולה בזמן קצר. כמובן ששיטה זו אינה חוקית על פי אמות המידה של גוגל, והאתר האחרון שהשתמש בשיטה זו אמנם הצליח להעפיל אל המקום הראשון בתוצאות החיפוש עבור הביטוי "קידום אתרים", אך לאחר זמן מה הוא גם איבד את מיקומיו. אך האם האלגוריתמים של גוגל ידעו לזהות כי במקרה הספציפי הזה אין מדובר בפעולות שבוצעו על ידנו, אלא בפעולות שבוצעו על ידי גורם חיצוני?

היום אני יכול לומר שבפעם הראשונה נסדק האמון שלי בעמדה הרשמית של גוגל הטוענת עדיין כי אין אפשרות לפגוע באתר מבחוץ. אמנם אני עדיין חושב שגוגל מאד מעוניינים למנוע אפשרות כזו, אך בפעם הראשונה מקנן בליבי ספק מסויים לגבי יכולתם לעמוד מאחורי אמירה הזו. הסיבה לכך היא די ברורה: ביום חמישי, ה-3 במרץ, כשלושה שבועות לאחר תחילת המתקפה, ירד האתר שלנו מן המקום הראשון עבור הביטוי "קידום אתרים" אל המקום ה-11. השאלה המטרידה היא האם הענישה בוצעה בגלל מתקפת הקידום השלילי או שפשוט מדובר בצירוף מקרים?

האמת היא שאני עדיין רוצה להאמין כי אין קשר בין המתקפה לבין הירידה במיקומים, אך אני מוכרח לומר שאינני בטוח בכך בלב שלם. יכולות להיות סיבות רבות לשינויים הקיצוניים במיקומים, ואני רוצה לקוות כי המתקפה לא הייתה הסיבה. העובדה שהאתר שלנו לא היה היחיד שנפגע במסגרת השינויים (גם אתר nearme ירד נכון לכתיבת שורות אלו מן המקום השני אל המקום ה-14) תומכת בעמדה כי מדובר במשהו אחר, אך לכל הפחות הנושא ראוי למחשבה ובחינה מחודשים. אגב, נכון לרגע זה, האתר שלנו חזר אל המקום השמיני בדף הראשון.

נשארים בלופ

הרשמו לניוזלטר שלנו ועדכונים חמים, מדריכים וטיפים מאנשי המקצוע המובילים בארץ אצלכם במייל, ללא ספאם וללא הטרדות.

אורן שץ
אורן שץ
אורן שץ הוא המייסד ויו"ר חברת אס.אי.או ישראל. אורן הוא מומחה קידום אתרים מן המובילים בארץ, עם מעל 16 שנות נסיון בנושאי שיווק באינטרנט, קידום אתרים ופיתוח בארץ ובחו"ל. אורן מרצה בכנסים וסמינרים בנושא קידום אתרים ושיווק באינטרנט, ומהווה כתובת ראשונה לכל שאלה הדורשת מומחה קידום אתרים רציני.

11 תגובות

 1. הי אורן,
  אכן ראיתי שהאתר שלכם ניזוק וירד כמה מיקומים ומאוד מעניין אותי
  לדעת איך זיהיתם שהמתקפה בוצעה באותו לילה?
  האם בדקת עם nearme האם גם להם קרה בדיוק אותו הדבר?
  האם להערכתך יש טעם לפנות לגוגל בנושא (כי מהיכרותי עם גוגל הם לא תמיד עונים לשאלות הקהל…)

  בכל מקרה יש לכם אתר חזק ויציב ואני סמוך שהוא יחזור אט אט למקומו הטבעי.
  בהצלחה

 2. היי אורן,

  קודם כל אני חייב לציין שקידום שלילי עובד לדעתי מאחר וראיתי את זה קורה לכל מיני אתרים בעבר (היו כבר שחצנים ששלחו לנו מייל שאומר "הצלחנו") הרבה צמאים לניצחון כזה או אחר ואני חושב בדיוק כמוך שגוגל אכן רוצה לטפל בהם בחומרה אבל אלגוריתם שיבין מה טבעי ומה לא – לא נראה לי יגיע בקרוב.
  וכן לפי השינויים המהירים במיקומים אני דיי חושב שכולם יחזרו למקומם הטבעי אפילו SEOsimple שמשום מה עף לעמוד 4

 3. קשה לי להאמין שהקישורים עצמם ישפיעו על אתר שצבר סמכותיות כמו SEO Israel לאורך שנים אבל הם כן יכולים לדלל את את הרלוונטיות של מילת מפתח מסוימת..

  זה דבר אחד לקדם אתר שלך בדרכים לא כשרות ובואו נודה בזה, המהות של קידום אתרים הוא מניפולציה של תוצאות החיפוש ודבר אחר לחלוטין לנסות לפגוע באתר אחר עליו נסמכים עובדים ובעלי עסק אשר עובדים קשה להצליח ואם זה באמת המקרה זה עצוב מאוד..

  במקביל אני רואה שזה קורה לאט לאט בעוד מילות מפתח ואולי בציניות שכן מתאימה לגוגל כאח גדול הם מפעילים אלגוריתם חדש והחליטו לבחון אותו על מילות מפתח כמו קידום אתרים..

 4. לאחר זכייתו של אותו אתר ספאם במקום הראשון בגוגל הייתה שמחה וששון מצד בעליו ואמירה ברורה שאם האתר יעוף עיי גוגל ממיקומיו הוא יבין מתוך מעשיו כי כך הוא יכול לפעול כנגד אתרים במידה וירצה לפגוע בהם….
  עכשיו (כפי שאמרת) נשאלת השאלה, האם גוגל יכולים בכלל להבחין כי מדובר בקידום שלילי ומי ביצע אותו? ואיך ניתן להתגונן בעתיד מכך.

 5. שלום אורן,
  האם יכול להיות שהירידה במיקומים נובעת מהשינוי באלגוריתם החיפוש של גוגל שהתרחש בשבוע שעבר (בבהמשך לדבריו של מאט קאטס מלפני חודש)?

  (אמנם השינוי היה אמור לחול בשלב ראשון רק על חיפושים בארה"ב, אבל הם הודיעו שהם עתידים להפעיל אותו גם במקומות אחרים בעולם…)

 6. עשו לי קידום שחור על אתר שפתחתי לאמאזון קישרו אותו לאתרי תקיפה ותוך שבוע הוא קיבל סלאפ.

  אין מה לעשות חלק מהביזנס.

 7. כדי להעיף אתר ממקומו מספיק להעתיק קטעים אחדים ממנו לאתר אחר.
  נכון שהמעתיק מסתכן בתביעה על הפרת זכויות יוצרים, אבל לפעמים הנזק נעשה לפחות לזמן מסויים וזה מייצר חלון בזמן לאתרים אחרים לתפוס את מקומו של האתר המועתק. את גוגל זה ממש לא מעניין.
  נתקלתי בזה כבר 3 פעמים. פעם אחת הצלחתי לאתר את התוכן המועתק, להסירו באיומי תביעה ולהחזיר את האתר המקורי למקומו הטבעי. האתר שלי עצמו קיבל ענישה מגוגל לאחר שמן דהוא העלה את עמוב הבית שלי לאזור המפתחים של גוגל. זה קרה לעוד חברת קידום אתרים ופגע בה אנושות. פניות לגוגל לא הועילו.
  היום נתקלתי באתר שנראה כמו אינדקס ודגם תכנים מתוך אתר שאני מקדמת, תוך פגיעה במיקום שלו. בדיקה ב- who is הראתה שהדומיין של האתר הזה פנוי להובלות ובשום מקום לא כתוב מי הבעלים. נראה לי שנצטרך להשקיע כסף כדי לפענח מי עומד מאחורי האתר שגורם נזק לאתרים ישראלים רבים. (שבטח לא מודעים לזה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד קצת ואתם בדרך לקידום אתרים טוב יותר

מלאו את כל הפרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי. 
רוצים לדבר איתנו על נושא אחר? צרו קשר מכאן