זמן קריאה: 2 דקות

בפברואר 2016 גוגל התחיל להציג למשתמשים בנייד דפי AMP בתוצאות החיפוש (Google.com בלבד). הדפים החדשים הופיעו בתוך קרוסלה ייעודית שאפשרה גלילה אופקית בין התוצאות. בימים האחרונים נצפו תוצאות AMP במסגרת 10 תוצאות החיפוש הקלאסיות שאנחנו מכירים.

AMP בגוגל
מקור: searchengineland.com

דיוויד בסבריס, סגן נשיא להנדסה בגוגל, מיהר לספר לגרג סטרלינג שדפי AMP לא מקבלים בוסט כלשהו בדירוג לעומת דפים אחרים, אבל כדי להבין מהי ההשפעה האמיתית של הדפים האלו צריך להבין את העיקרון העומד מאחורי הפרויקט הזה.

דפי AMP הם דפים סופר מהירים המיועדים למכשירים ניידים ומטרתם לאפשר חווית גלישה מהירה ונקייה יותר. כאשר לוחצים על דף כזה בתוצאות החיפוש, עותק שמור של הדף נטען כמעט מיידית מהשרתים של גוגל.

נתוני ביצועי AMP (מפי בסבריס)

  • בממוצע, מרבית דפי ה-AMP נטענים בפחות משניה
  • בממוצע, דפי AMP מהירים פי 4 מדפים רגילים בממוצע
  • 90% מהאתרים שמשתמשים בדפים אלו חווים יחס הקלקה גבוה יותר

אז זה לא משפיע על מיקומי האתר שלי?

כן ולא.

לא כי לא מדובר בפרמטר דירוג יעודי. אם יש לאתר שלך יש גרסת AMP, גוגל לא יעדיף אותה בהכרח על פני דפים "רגילים".
כן כי דפי AMP במהותם הם דפים שנטענים או אמורים להיטען מהר מאוד. אם נקח בחשבון שמהירות טעינת עמוד היא סיגנל משמעותי במובייל (שאף קיבל חיזוק לאחרונה מגוגל), הרי שסביר מאוד להניח שבעתיד הקרוב נראה יותר דפים כאלה משתלבים בתוצאות החיפוש האורגניות.

ההמלצה שלנו

AMP עדיין לא הגיע ל Google.co.il, אבל זה יגיע בקרוב. לדעתי מדובר במהפכה השנייה בגודלה במובייל בגוגל ואין לי ספק שכל נושא ה-AMP יהפוך מהמלצה לפרקטיקה ויהווה חלק בלתי נפרד מקידום אתרים במובייל.

  • חקרו וקראו יותר על AMP באתר הרשמי של הפרויקט. מדובר בפרויקט קוד פתוח שמתעדכן בצורה תמידית ופיצ'רים חדשים נוספים כל הזמן.
  • תכננו את יישום הדפים באתר הקיים שלכם. גם אם יש לכם גרסת מובייל, ההמלצה הגורפת היא לא להתעלם מ-AMP שתופס תאוצה בחודשים האחרונים.
  • אם האתר שלכם בנוי על וורדפרס, ישנם מספר פלאגינים שעושים עבודה סבירה פלוס ויוצרים עבורכם דפי AMP בצורה אוטומטית או עם התערבות מינימלית.