זמן קריאה: 2 דקות

גוגל השיקו ביום חמישי את Google Search Wiki וחשפו אותו למספר גולשים בעלי חשבון גוגל. לאחר כניסה לחשבון וביצוע חיפוש במנוע, נתקלנו בסימונים חדשים בצד התוצאות – חץ למעלה ואיקס. וראו איזה פלא – לחיצה על החץ לצד התוצאה מקפיצה אותה למעלה. איקס מסירה אותה מדף התוצאות לגמרי. בנוסף אפשרו לנו להוסיף הערה על תוצאה.

הכלי החדש המאפשר לנו לעשות בתוצאות ככל שחפצה נפשנו יכול להשפיע לא מעט עלינו; "חסידי גוגל" המבצעים חיפושים חוזרים ונשנים בזמן שאנו מחוברים לחשבון. גם ככה ידוע שהתוצאות המוצגות לנו בזמן שאנו מחוברים לחשבוננו מותאמות אישית לנטיות החיפוש שלנו, האם גוגל מתכוונים לשנות סדרי עולם ולהעביר לנו את השליטה?

בדקתי באינטרנט תגובות של גולשים – חלקנו לא מבינים מדוע נצטרך לבזבז זמן ו"לסדר" את התוצאות עבור גוגל – האם זהו אינו תפקידו של המנוע? אנחנו הרי מספיק חכמים לדעת מה חיפשנו וללחוץ על התוצאה השלישית או השביעית ולאוו דווקא הראשונה. בנוסף לזה – האם איננו מבטלים את כל עניין הגיוון בתוצאות? מה לגבי הופעת תוצאות חדשות בדף אשר את תוצאותיו כבר דרגנו לפי צרכינו? כיצד גוגל ידרג אותם?

בגוגל טוענים היום שהשינויים האלו אינם משפיעים על אלגוריתם מנוע החיפוש ושיטת הדירוג אך אינם פוסלים את האפשרות שבעתיד ישתמשו בנתונים שיאספו מהרגלי הגולשים על מנת לשדרג את האלגוריתם. האם אתם שמים לב לשינוי?

ישנם הרבה שיטענו שהכל כבר נפרץ ואין תוצאה שלא ניתן לשנות דרך השגת קישורים, ושינויים בקוד ובדפי האתר לפי מיטב הערכות מומחי קידום אתרים אולם גוגל עושה מה שנכון עבורה ומה שנכון עבורה הוא מה שנכון לגולשים – תעדוף שירות או תוכן יחודי ואיכותי – זו תהה הנוסחה המנצחת בסופו של המירוץ.

יגדילו לעשות מקדמי אתרים רבים אם יצאו מהקבעון המחשבתי של מה נכון בטווח הקצר עבור קידום במנוע ויחשבו על מה רוצה הגולש לקבל. בראייה האסטרטגית לטווח הארוך – זה הדבר הנכון.