זמן קריאה: 3 דקות

זו שאלה מצד אחד פשוטה, אם אתם מקשיבים לג'ון מולר לדוגמא, ומצד שני שאלה מעט מורכבת כי עצם קיומו של קישור מויקיפדיה יכול להועיל.

לקראת סוף חודש אוגוסט 2020 ענה ג'ון מולר באתר Reddit לשאלה "איך ניתן להשיג קישור מויקיפדיה?". תשובתו של ג'ון מולר הייתה נחרצת כאשר אמר כי קישור רנדומלי מויקיפדיה לאתר אינו בעל ערך SEO ולא יעשה דבר עבור האתר. עוד הסביר כי יצירת קישור מויקיפדיה לאתר היא בזבוז זמן ועדיף ליצור קישור ממקור אחר על מנת להועיל לקידום האתר בטווח הארוך.

התנהגות קישור יוצא מויקיפדיה

היום, כל אחד יכול ליצור קישור מכל ערך בויקיפדיה ולקשר אותו לאתר חיצוני. בויקיפדיה מבצעים מעקב אחר הקישורים ובמקרים רבים מסירים קישורי ספאם או קישורים המהווים סוג של מניפולציה תוך כמה שעות אפילו.

באופן אוטומטי, כל קישור שנוצר בויקיפדיה עטוף בפקודת rel=nofollow (קיים ככה משנת 2007) – פקודה המסבירה לבוטים הסורקים את האתר שלא יעבור לסרוק את האתר שהוטמע על הקישור ולכן הבוטים נשארים באתר ויקיפידה ולא עוברים לסרוק את האתרים המוטמעים בקישורים השונים. בשל כך, ולפי הסבריו של ג'ון מולר, המשקל של קישור מויקיפדיה לאתר חיצוני אינו בעל ערך.

rel=nofollow link from wikipedia
נראות קישור ב-nofollow מאתר ויקיפדיה לאתר התמיכה של גוגל

מדוע עדיין יש איזו חשיבות לקישור מויקידפיה לאתר חיצוני?

למרות שויקיפדיה עוטפים את הקישורים החיצוניים באתר ב-rel=nofollow, קישור מויקיפדיה יכול להביא תנועה מצוינת לתוך האתר. דבר שיכול ליצור אצל הגולש מודעות לאתר ולחפש אותו לאחר מכן בצורה ישירה בגוגל. אז נכון, לא מדובר פה בקישור חיצוני לאתר בצורה הקלאסית אבל מבחינת הגולש, ויקיפדיה זה מנוע מידע עצום ואיכותי, ככה שאם יש שם קישור לאתר נוסף שנותן מידע נוסף – למה לא להכיר אותו?

סיבה נוספת היא מעין חותמת שויקיפדיה יצרה לעצמה בשנים האחרונות. כלומר, כאשר אתר מקושר מויקיפידה (בתקווה שלא הוסר הקישור), הגולש וגם הבוט של גוגל יכולים להסיק כי זה אתר איכותי עם מידע מקצועי ואיכותי לגולש.

טיפ מקצועי

אל תנסו ליצור שוב ושוב את אותו קישור מערך ויקיפדיה. לויקיפדיה יש אפשרות לבצע חסימה של דומיינים אליהם ביצעו הרבה קישורים בטווח זמן מסוים והם יכולים לחסום אותו לצמיתות.

לסיכום

אם ניקח את העובדה שהקישורים היוצאים מאתר ויקידפיה עטופים ב-nofollow וכן את הסבריו של ג'ון מולר כי קישור מאתר ויקיפדיה אינו מועיל ל-SEO אז נסיק כי אין צורך לנסות ולהוציא קישור מאתר זה לאתר שלך.

מצד שני, אני חושב כי קישור מויקיפדיה מהווה איזו הצהרה לגולש (ולבוט של גוגל) כי ניתן לצרוך מידע איכותי נוסף באתר שיוצא – דבר שיכול לגרום לגולש לחפש בהמשך את האתר בצורה ישירה בגוגל.

מה דעתכם בנושא? יצא לכם ליצור קישור בויקיפדיה? זה עבד? נשמח לשמוע בתגובות למטה.