זמן קריאה: 2 דקות

כחודשיים וחצי לאחר שגוגל הסירה את האפשרות לשלוח עמוד לאינדוקס ידני בכלי ה-Search Console, כעת, 23/12/2020, גוגל הודיעה כי ניתן לבצע פעולה זו שוב!

אנשי SEO רבים (וביניהם אנחנו 🙂 ) חיכו הרבה זמן שגוגל תחזיר את האפשרות לשלוח עמודים לאינדוקס דרך הכלי. גוגל פרסמה בחשבון ה-twitter שלה ב-14/10/2020 כי האופציה לאינדוקס תפסיק לעבוד עד להודעה חדשה. ההשערות היו שהכלי יחזור לעבוד לפני חגיגות הקניות של חודש נובמבר אך בפועל זה התארך עד להיום, לקראת סוף דצמבר וחג הכריסמס.

אפשרות ליצירת אינדקס בכלי search console

קצת מידע על אופציה האינדוקס ב-Search Console

ברגע שאנו שולחים כתובת URL חדשה שהתווספה לאתר או לחלופין כתובת URL שבוצעו בה שינויים (שינוי הכתובת, שינוי התוכן בעמוד הנחיתה, שינוי חסימה ב-Meta Robots של הכתובת ועוד ועוד) ניתן לשלוח בקשה להוספת הכתובת לאינדקס של גוגל. הדגש כאן הוא על "שליחת בקשה" כלומר, וגם גוגל מציינת זאת בבירור, גוגל לא מתחייבת שהעמוד בוודאות ייכנס לאינדקס לאחר סריקה שלו.

עוד נתון שצריך להכיר הוא שהבקשה שאנו שולחים לכתובת ה-URL מתווספת ל"תור ההוספה לאינדקס". כלומר, יש תור וירטואלי של כתובות URL שנשלחות באופן ידני על ידי אנשי SEO/בעלי אתרים והבוט של גוגל סורק אותן לפי זמני שליחת הבקשה. לכן, מציינת גוגל שההוספה לאינדקס יכולה גם להימשך כשבוע – שבועיים.

כמות העמודים שניתן לשלוח לאינדוקס ידני

לאחר יומיים שהכלי חזר לעבודה, שמנו לב כי לאחר הגשה של 5 עמודים לאינדוקס ידני מתקבלת ההודעה הבאה:

הודעה על אי יכולת המשך שליחת עמודי לאידוקס בגוגל

הודעה זו מוכרת לאנשי ה-SEO מכלי Search Console הישן בו הייתה הגבלה של שליחה ידנית של כמות עמודים לאינדוקס. כנראה שגוגל החזירה את ההגבלה.

מה עושים במקרה של כתובות מרובות שצריכות להישלח לאינדוקס?

במקרה זה הפתרון המהיר ביותר והמומלץ ביותר גם על ידי גוגל הוא לשלוח את הכתובות בצורה נכונה ותקינה במפות האתר ולסמן את עדכון העמודים דרך רכיב ה-<lastmod>.

שליחה לאינדוקס נעימה לכולם!