כיום, אתרי אינטרנט סטאטיים, כאלו שאינם משתנים ומתעדכנים, כמעט ולא קיימים. בניית אתר דינאמי היא היום האפשרות הפופולארית ביותר. אתרים דינאמיים כאלו זקוקים לעדכונים שוטפים כמעט לאורך כל היום וכדי שזה יתאפשר בקלות ובנוחות ? נולד הכלי שנקרא מערכת ניהול תוכן.

CMS – Content Management System, זהו שמה המקצועי של מערכת ניהול תוכן באתרי אינטרנט. המערכת הזו מאפשרת לנהל, להזין ואף לעצב (בסוגים מסוימים של תוכנות) אתרי אינטרנט. כך, ניתן להשיג אתר דינאמי ומתעדכן מבלי להידרש לתהליכים ארוכים ומסובכים, הכוללים גם פעולות תכנות שונות.

עם מערכת ניהול תוכן לא צריך להבין בתכנות

דפי האינטרנט שאנחנו מכירים וגולשים בהם מידי יום, נבנו בשפת מחשב. אדם שרוצה לבנות אתר אינטרנט, לשנות את התוכן בדפים מסוימים וליצור חדשים, צריך להבין היטב בשפה הזו. מערכת ניהול תוכן מאפשרת לנו ליצור תכנים לאתר גם מבלי לדעת דבר על שפות מחשב ותכנות. היא למעשה זו ש'מתרגמת' את התוכן לשפת האינטרנט הרצויה.

לעדכן את האתר בעצמך בעזרת מערכת ניהול תוכן

בראשית דרכם של אתרי האינטרנט העסקיים, מערכות cms היו עולות כסף רב ונשלטות על ידי המתכנתים או אנשי חברת בניית אתרים. ככל שהנושא התפתח, קמו להן מערכות זולות וקלות יותר לתפעול, שאפשרו גם למי שאינו מבין בתכנות להשתמש בהן. כיום, כל מערכת ניהול תוכן מותאמת כמה שיותר למשתמש הפשוט, כך שהוא יוכל לעשות פעולות רבות שבעבר היו נגישות למתכנתים בלבד:

  • עדכון תכני האתר.
  • יצירה או מחיקה של דפים באתר.
  • ניהול תתי קטגוריות.
  • העלאת תמונות, קישורים וקבצי ווידיאו או סאונד.
  • ניהול פורומים וקהילות.
  • תפעול חנות מקוונת.

בעזרת ה'תרגום' שמבצעת מערכת הניהול וקלות התפעול שלה, ניהול אתרי אינטרנט הפך להיות פעולה פשוטה מאוד. לכן, כיום בניית אתר דינאמי פופולארית כל כך ונגישה לכולם.

מערכת ניהול תוכן בחינם

לא לקח זמן רב עד שגם התופעה הזו הגיעה אלינו: אתרים שמציעים לכל אחד להוריד ולהשתמש במערכת cms בחינם, מבלי לשלם לאיש. גם כאן, התפעול של מערכת ניהול תוכן חינמית הוא פשוט ונוח, כך שגם מי שאינו מבין הרבה במחשבים יוכל לתפעל אותה, בדרך כלל ללא כל עזרה.

מאחר וכל מערכת ניהול תוכן מציעה בבסיסה את אותם שירותים, המערכות החינמיות יוכלו להתאים לכל אחד ויהיו קלות יחסית לתפעול. כיום, הבחירה במערכות כאלו רק הולכת וגוברת ואיתה גם השימוש באפשרות מתקדמת עוד יותר: מערכת ניהול תוכן קוד פתוח. גם היא מערכת ניהול תוכן חינמית, אך האפשרויות בה מגוונות יותר.

מהו קוד פתוח?

המושג קוד פתוח מתייחס ליכולת של כל אחד מאיתנו לקחת תוכנה ולהרחיב אותה כראות עיניו. בכל הנוגע אל מערכת ניהול תוכן בעלת קוד פתוח, העניין הזה פשוט מאוד: תוכלו להוריד את הבסיס של התוכנה ולפתח אותה כפי שאתם רוצים, בהתאם לדרישות שלכם. כך, ההתאמה של כל תוכנה לבעלי האתר גבוהה יותר.

איזו מערכת ניהול תוכן עם קוד פתוח מומלצת לי?

כפי שציינו, מערכת ניהול תוכן קוד פתוח הפכה לאפשרות נפוצה מאוד עבור בעלי אתרים רבים, אך יש שלוש מערכות מומלצות במיוחד: מערכת ניהול תוכן ג'ומלה (Joomla), מערכת וורדפרס (WordPress) ומערכת דרופל (Drupal). אלו הן האופציות הפופולאריות מבין מערכות ה-cms בעלות קוד פתוח ויש מאות אלפי אתרים שמשתמשים בהן.

אז מה עדיף? קשה להחליט איזו מערכת ניהול תוכן מתאימה יותר. ג'ומלה ודורפל הן שתי אפשרויות מצוינות למי שמחפש מערכת ניהול תוכן קוד פתוח, כזו שתהייה קלה יחסית לשימוש ופשוטה לפיתוח. בגדול, ניתן לומר שהג'ומלה והוורדפרס מתאימות יותר למי שאין לו כלל ניסיון בתחום ואילו הדורפל נחשבת לגמישה יותר.

אז איך לבחור מערכת ניהול תוכן

כשאתם מבצעים בניית אתר חדש, אחד הדברים שיעסיקו אתכם יותר מכל הוא באיזו מערכת cms לבחור. לא משנה אם זו מערכת ניהול תוכן חינמית או כזו שעולה כסף, עם קוד פתוח או בלי, הדבר הראשון שאתם צריכים לבדוק הוא את נוחות התפעול שלה. נסו אותה כמה פעמים ותראו אם אתם מתמצאים בה.

כשאתם מבצעים את הבדיקה הזו, בדקו מה מאפשרת לכם המערכת- אילו פעולות אתם יכולים לעשות ואילו לא. בדקו אם מה שאתם מבצעים במערכת נראה אותו דבר גם 'באוויר', כלומר באתר עצמו והכי חשוב ? חישבו האם היא עונה על כל הצרכים שביקשתם. מערכת ניהול תוכן איכותית תספק לכם את כל אלו בוודאות.